Oregon Agriculture in the Classroom Logo

Calendar Art Contest

Enter our Calendar Art Contest!

Oregon students in grades K-6 are invited to submit original artwork about Oregon agriculture for the annual Oregon Agriculture in the Classroom Calendar Art Contest!

Contest Information

2020 Contest Results

Congratulations to all of the winners and honorable mention artists from the 2020 Calendar Art Contest! The Oregon Agriculture in the Classroom 2020-2021 Calendar and artwork will be posted and released in August!

Winner List by Month
Cover: Adalynn R., Grade 5, Morning Star Christian School, Bend
September: Katelyn S., Grade 2, Hillside Homeschool, Scott Mills
October: Eshaan K., Grade 3, Carden Cascade Academy, Hillsboro
November: Bella P., Grade 2, Independence Elementary School, Independence
December: Jacob H., Grade 3, Tualatin Elementary School, Tualatin
January: Bannock L., Grade 4, Vale Elementary School, Vale
February: Kathryn A., Grade 4, Heppner Elementary School, Heppner
March: Isabelle O., Grade 5, Ione Community School, Ione
April: Tala B., Grade 1, Carden Cascade Academy, Hillsboro
May: Abigail R., Grade 1, Carden Cascade Academy, Hillsboro
June: Cassie L., Grade 6, Baker Charter School, Prospect
July: Meredith L., Grade 5, Morning Star Christian School, Bend
August  Gideon S., Grade 1, Hillside Homeschool, Scott Mills

Honorable Mention
Katie K., Grade 6, ACMA, Portland
Birutawit B., Grade 5, Liawood Elementary School, Portland
Jackson M., Grade 4, St. Francis of Assisi School, Banks
Quinn W., Kindergarten, Cove Elementary School, Cove
Julie H., Grade 1, Westside Elementary School, Hood River
Skyla S., Grade 5, Geneva Academy, Roseburg
Noe B., Grade 5, Muddy Creek Charter School, Salem
Patrick  S., Grade 3, Valley Catholic Elementary School, Portland
Grace R., Grade 5, Howard Edes Elementary School, Canby
Lillian W., Grade 3, Athena Elementary School, Athena
Violet H., Grade 4, Community Roots School, Silverton
Petra S., Grade 4, Bridgeport Elementary School, Tigard
Clark C., Grade 6, Homeschool, Aumsville
Dallin P., Grade 5, Roosevelt Elementary School, Klamath Falls
Ashton W., Grade 6, Driftwood Elementary School, Port Orford
Stella R., Grade 6, Driftwood Elementary School, Langlois
Brynna W., Grade 5, Albany Christian School, Albany
Lucy F., Grade 5, Riverside Elementary School, Oak Grove
Colby M., Grade 5, Bonanza Elementary School, Bonanza
Kiarra L., Grade 4, Pratum Elementary School, Salem
Matthew  D., Grade 2, Central Howell Elementary School, Silverton
Abrielle C., Grade 5, Tom McCall Elementary School, Redmond
Eric M., Grade 6, Carden Cascade Academy, Hillsboro
Mardiyah M., Grade 6, Carden Cascade Academy, Hillsboro
Laasya A., Grade 6, Carden Cascade Academy, Hillsboro
Sofia G., Grade 3, Carden Cascade Academy, Hillsboro
Deeksha S., Kindergarten, Carden Cascade Academy, Hillsboro
Rein F., Kindergarten, Tangent Elementary School, Tangent
Rachel L., Grade 6, Sutherlin Middle School, Sutherlin
Isaac P., Grade 1, Carden Cascade Academy, Hillsboro

2020-2021 Winners

Gideon S.

Hillside Homeschool
1st Grade

Meredith L.

Morning Star Christian School
5th Grade

Cassie L.

Baker Charter School
6th Grade

Abigail R.

Carden Cascade Academy
1st Grade

Tala B.

Carden Cascade Academy
1st Grade

Isabelle O.

Ione Community School
5th Grade

Kathryn A.

Heppner Elementary School
4th Grade

Bannock L.

Vale Elementary School
4th Grade

Jacob H.

Tualatin Elementary School
3rd Grade

Bella P.

Independence Elementary School
2nd Grade

Eshaan K.

Carden Cascade Academy
3rd Grade

Katelyn S.

Hillside Homeschool
2nd Grade

Adalynn R.

Morning Star Christian School
5th Grade